Gayrimenkul Teknolojileri-PropTech Nedir?Gayrimenkul Teknolojileri-PropTech Nedir?

"PropTech" emlak sektöründe yeni bir kelimedir. "FinTech" e ("finans + teknoloji") benzer şekilde, PropTech, emlak piyasasında dijital ortamı keşfetmeye ve yeni tüketim modellerine yönelmeye dayanan verimli sistemlere doğru bir harekettir.

Property (gayrimenkul)+Technology(Teknoloji)’nin birleşimiyle PropTech adını almıştır.

Proptech, teknolojinin insanların bir mülkü araştırma, kiralama, satın alma, satma ve yönetme yöntemlerini kontrol ettiği yenilikçi bir gayrimenkul yaklaşımıdır. Bu teknoloji, ilgili tüm taraflara yani inşaat geliştiricilerine, emlak markalarına, emlak ofislerine ve danışmanlarına, yatırımcılara ve mülk yönetimi şirketlerine, alıcı ve satıcılara çok değerli faydalar sağlar.

Gelecek,emlak sektörü için hem heyecan verici hem de tahmin etmesi zor bir hızla gelişmektedir.

Teknolojinin geleceğini herhangi bir kesinlik derecesi ile tahmin etmek imkansız olsa da, mevcut PropTech ekosistemine ve önceki teknoloji hareketlerinin gelişiminden bazı varsayımlar yapabiliriz. Herhangi bir teknolojinin benimsenmesi ve uzun ömürlülüğü, nihayetinde kullanıcılarının yaşamlarını iyileştirip iyileştirmediğine bağlıdır.

Emlak dünyasında bu, birçok uzmanlığın yeni ve gelişen teknoloji çözümleriyle geliştirileceği ve sektördeki her tarafa hızlı bilgi sağlayacağını göstermektedir.

Bir şirketin veya kişinin ‘’Big Data’’dan yararlanarak mülkler bulup satın alabileceği, satışa yardımcı olmak için ‘’Sanal Gerçeklik’’ veya ‘’360 Tur’’ kullanımıyla mülkün iç ve dış mekan turlarını yaptığınız ve bence, sonrasında ise Blockchain teknolojisi satın alma işlemini tamamladığınız bir noktaya varmak üzeredir.

Peki,PropTech Hangi Alanlarda Önümüze Çıkıyor?

 1. İlan portalları
 2. CRM sistemleri
 3. Teknik,Demografik,Sosyal ve Değerleme Veri Hizmetleri
 4. Finansal Hizmetler (Kredi Başvurusu,Faiz Oranları, Kredi Skorlama)
 5. Sosyal medya uygulamalarının pazar yerleri
 6. 3D, 360 Derece Tur,Drone ve Sanal Gerçeklik Şirketleri
 7. Marka veya ofis yönetimi servisleri
 8. Emlak Danışmanına Yardımcı Uygulamalar
 9. Uzmanlık Bölgesi Uygulamaları
 10. Tapuda online işlem başlatma
 11. Sunum veya eğitim hizmetleri
 12. Vergi borcu,abonelik vb işlemlerin uygulanması

 

                                                                                                                      

PropTech’in Faydaları

Klasik pazarlamadaki deneyimlere,tecrübelere ve uzmanlıklara yardımcı çok ciddi faydalar sağlamaktadır.Büyük verilerinin hızlıca incelenmesi,doğru bilgiye ulaşılıp, müşteri tutum ve davranışlarını daha iyi analiz ederek ihtiyaçlarına ve taleplerine yönelik iyi bir yatırım tavsiyesi verebilirsiniz.

PropTech; büyük verilere ulaşmanın maliyetini ve zahmetini ciddi ölçüde düşürmektedir.Ayrıca ihtiyaç duyulan bilgiye hızlı ve doğru ulaşma imkanı sunmaktadır.Pazarlamasını yapacağınız mülklerin çok geniş kitlelere ulaşmasını ve bu mülkle ilgili taleplerin verilerini güvenilir şekilde tutmanızı sağlamaktadır.

Sonrasında ise satış veya kiralama işleminin başlangıcından sonuna kadar güvenli bir ortam sağlamaktadır.

Özetle,PropTech bir toprak parçasının üzerine yapılacak projeden yaşamın başlayacağı ana kadar ve hatta sonrasında o gayrimenkulle ilgili alınacak kararlara dahi,kısacası her işlem aşamasında iş yapış şeklimizi,karar verme sürecimizi kolaylaştıracaktır.Bu teknolojiyi kullanıp kendini ve firmasını geliştiren,eğiten,uzmanlaşan herkeste emlak sektöründe yerini koruyacak ve başarılarıyla adından söz ettirecektir.

 

Murat Uygun

Turyap İzmit Yahyakaptan Temsilcisi

‘’Emlak Kılavuzu’’ YouTube Kanalı Kurucusu

Emlak Asistanım, Emlak Asistanı, Emlak, Emlak Programı, Emlak Yazılım, Gayrimenkul, Müşteri Yönetimi, Gayrimenkul Yönetimi, Profesyonel Emlak Programı, Mobile Emlak Programı , Android Emlak Programı , Emlak Yönetimi, Elmak Alım Satım Yazılımı, Emlak Satış Programı, Kira Takip Programı, Emlak CallerID, Emlak Müşteri Takip Programı, Emlak Sözleşmesi Programı, Emlak Kayıt Yazılımı,  Emlak Kayıt Programı, Gayrimenkul kayıtları için program, Gayrimenkul Yönetimi, Gayrimenkul Yazılımı, Gayrimenkul Programı, Emlak için Yardımcı Program, Emlakçılara özel program, Konut Satış Programı, Mobil Emlak Yazılımı, Mobil Emlak Programı, Cep Telefonu Emlak Programı, Mobil Emlak Alım Satım, İnternet üzerinden emlak alım satım programı, Konut Satış Programı, Emlakçılara Özel Emlak Satış Sitesi